Subiektywny blog o najlepszej literaturze dla dzieci...

maja 12, 2022

Najlepsze książki religijne dla dzieci na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej

Przyjęło się, że dzieciom przystępującym do Pierwszej Komunii Świętej w ramach prezentu wręcza się (często losowo wybrany w księgarni) egzemplarz Pisma Świętego. Dlaczego? Nie mam pojęcia. W wielu przypadkach trafia on - w najlepszym razie - na półkę pośród innych książek, ewentualnie do piwnicy czy na strych. W najgorszym - na portal z ogłoszeniami czy po prostu (o zgrozo!) na śmietnik. A przecież obecnie na rynku wydawniczym jest tyle fantastycznych książek religijnych napisanych z myślą o młodych czytelnikach - rozbudzających duchowość, prowokujących do zadania pytań i własnych duchowych poszukiwań, prezentujących w niezwykle ciekawy sposób sylwetki świętych i błogosławionych, a także ludzi wiary, którzy jeszcze niedawno żyli lub wciąż działają wśród nas! Wiele z tych książek to prawdziwe perełki wydawnicze, które zachwycają szatą graficzną! :)

Właśnie takie książki chcę Ci przedstawić w niniejszym wpisie. Wszystkie one będą idealnymi prezentami z okazji przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej! O najlepszych wydaniach Biblii dla dzieci i młodzieży planuję stworzyć w przyszłości osobny wpis - zaglądaj regularnie na mój blog!

Najlepsze książki religijne dla dzieci
na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej - mój wybór

"Biblia. Opowiedziana i objaśniona" / "Opowieści o świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi" / "Święci na każdy dzień. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej" / "Bądź jak one! 100 kobiet pełnych wiary" / "Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej" / "Święte tajemnice. 12 śledztw w sprawie zagadek chrześcijańskiego świata" / "Święta ekipa. Inspiracje (nie tylko) dla młodzieży" / "Święci. 15 niezwykłych historii życia. Od Piotra Apostoła do Matki Teresy z Kalkuty"

"BIBLIA. OPOWIEDZIANA I OBJAŚNIONA"
Autor: Jean Michel Billioud
Wydawca i rok wydania: Papilon 2018
Liczba stron: 172
Opis od wydawcy: "Biblia. Opowiedziana i objaśniona" przedstawia 60 najważniejszych postaci i wątków Starego i Nowego Testamentu: od historii o Adamie i Ewie, Mojżeszu, królu Dawidzie czy Hiobie, po narodziny, nauczanie i śmierć Jezusa. Każda z opowieści opatrzona jest krótkimi, ciekawymi objaśnieniami, które pozwalają czytelnikowi zrozumieć jej kontekst historyczny, społeczny i kulturowy, a także pokazują codzienność ludzi żyjących w omawianej epoce.
Kilka słów ode mnie: Idealna książka na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej (i nie tylko!). Wspaniale wydana i bardzo ciekawa - na pewno dziecko będzie po nią często sięgać, ponieważ znajdzie w niej informacje, które przydadzą się w szkole nie tylko podczas lekcji religii, ale i języka polskiego czy historii. Ta publikacja pomaga zrozumieć Biblię, omawia konteksty kulturowe i dzieje historyczne, podaje różne ciekawostki związane z Pismem Świętym jako tekstem literackim. Billoud w swoim tłumaczeniu świata ze Starego i Nowego Testamentu odnosi się także m.in. do Koranu, legend, dzieł sztuki i różnorodnych źródeł historycznych. "Biblia. Opowiedziana i objaśniona" podzielona jest na dwie części. W pierwszej autor wyjaśnia wybrane teksty z Księgi Rodzaju, Księgi Wyjścia, przytacza historie starotestamentowych proroków i najważniejszych postaci z dziejów narodu żydowskiego. Druga część poświęcona jest dzieciństwu Jezusa, początkom Jego działalności, nauczaniu oraz śmierci i zmartwychwstaniu. Nie zabrakło również opowieści o dalszych losach apostołów. Całość zamyka rozdział o Apokalipsie.  

 KUP "BIBLIA. OPOWIEDZIANA I OBJAŚNIONA"

"OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH. INSPIRUJĄCE PRZYGODY PEŁNE ŁASKI I ODWAGI"
Autor: Carey Wallace
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Nowa Baśń 2020
Liczba stron: 229
Opis od wydawcy: W tej wspaniale ilustrowanej książce, znajdziecie historie najbardziej znanych i kochanych świętych od Augustyna aż po Matkę Teresę. Poznajcie Joannę d’Arc, którą wiara zainspirowała do przewodzenia armią, w chwili gdy królowi zabrakło na to odwagi. Dowiedzcie się więcej o Franciszku z Asyżu, którego łagodność oswoiła wilka-ludożercę, czy o Krzysztofie, którego medalik często wożą ze sobą kierowcy i podróżnicy. Zagłębcie się w historię Walentego, biskupa ze starożytnego Rzymu, który tak często opowiadał o miłości Chrystusa, że dzień imienin Walentego, 14 lutego, już od średniowiecza kojarzy się z uczuciami. Historie świętych ożywają na przepięknych ilustracjach Nicka Thornborrowa.
Kilka słów ode mnie: Muszę przyznać, że nie sądziłam, że opowieści o świętych tak zafascynują mojego siedmiolatka - tymczasem nie był w stanie się od tej książki oderwać (ja też) i przeczytaliśmy ją w kilka wieczorów! Nie wiem, czy wypada ją nazwać książką przygodową, ale opisane historie tak właśnie odbieraliśmy - czyta się je po prostu jednym tchem! Wallace poświęcił każdy rozdział innemu świętemu Kościoła Katolickiego (w kolejności chronologicznej, poczynając od Polikarpa, a kończąc na Matce Teresie z Kalkuty) - opowieści jest ponad 70. Zaprezentowane biografie znanych i mniej znanych świętych poruszyły nasze serca i rozpaliły wyobraźnię. Rozdziały są krótkie (dwu-, trzystronicowe), a odbiór lektury zdecydowanie ubogacają przepiękne ilustracje. Myślę, że to jeden z najlepszych tytułów prezentujących młodemu czytelnikowi sylwetki świętych! Kup koniecznie! To jest świetna książka na prezent i absolutnie nie będzie kurzyć się na półce!

KUP "OPOWIEŚCI O ŚWIĘTYCH. INSPIRUJĄCE PRZYGODY PEŁNE ŁASKI I ODWAGI"

"ŚWIĘCI NA KAŻDY DZIEŃ. PAMIĄTKA PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ"
Autor: Meredith Hinds
Wydawca i rok wydania: Esprit 2022
Liczba stron: 400
Opis od wydawcy: "Święci na każdy dzień" to fascynujące opowieści o ponad trzystu świętych, które wraz ze swoim dzieckiem możesz czytać przez cały rok! To inspirująca podróż śladami niezwykłych ludzi, którzy całym swoim życiem służyli Bogu i bliźnim. Z książką Meredith Hinds opatrzoną ilustracjami Isabel Muñoz możecie wspólnie odkrywać bogactwo wiary i Kościoła. W książce znajdziesz: fragmenty Pisma Świętego oraz modlitwy, pięknie zilustrowane historie świętych na każdy dzień roku, inspirujące fakty z życia świętych Kościoła.
Kilka słów ode mnie: Opasłby zbiór, który swoją premierę miał w kwietniu tego roku. Jest to wydanie określone jako pamiątka Pierwszej Komunii Świętej - ze specjalną stroną na wpisanie dedykacji, imienia obdarowywanego i darczyńcy. Książka jest przepięknie wydana i zilustrowana! W szacie graficznej dominuje niebiańska, biało-niebieska kolorystyka. Książka - tak jak wskazuje jej tytuł - każdego dnia prezentuje sylwetkę innego świętego. Zdecydowanie polecam tę publikację na prezent! 

KUP "ŚWIĘCI NA KAŻDY DZIEŃ. PAMIĄTKA PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ"

"BĄDŹ JAK ONE. 100 KOBIET PEŁNYCH WIARY"
Autor: Jean Fischer
Wydawca i rok wydania: Jedność 2021
Liczba stron: 208
Opis od wydawcy: Ta książka prezentuje sylwetki niezwykłych kobiet. Niektóre z nich to postaci biblijne i święte Kościoła katolickiego, inne to postaci historyczne żyjące w różnych epokach; jeszcze inne to bohaterki naszych czasów, które mogliśmy minąć na ulicy lub jechać z nimi w tramwaju… Wśród przedstawionych pań są takie, które dokonały rzeczy wielkich: budowały szkoły i szpitale, troszczyły się o biednych i chorych. Inne żyły skromnie i cicho, przez nikogo nie zauważane. Co je łączy: kobiecość, hart ducha, duma i osobowość, a przede wszystkim miłość, która dla każdej z nich stanowiła inspirację do działania, niezależnie od tego, czy zakładały fundacje, zajmowały się pracą naukową czy… gotowały zupę. Mądre, piękne i odważne… bohaterki dla dziewczyn XXI wieku.
Kilka słów ode mnie: Wbrew pozorom (albo wbrew tytułowi) to nie jest tylko książka dla dziewcząt - mojego syna również wciągnęła (w "Opowieściach o świętych" Wallace'a przeważały postacie męskie, więc historie o stu kobietach pełnych wiary bardzo go zainteresowały - mnie również). Jean Fischer dokonał fantastycznego wyboru prezentowanych kobiet - są wśród nich nie tylko bohaterki znane z kart Biblii (takie jak Jokebed, Rut, córka Jaira, Sara czy Maria Magdalena), ale również święte Kościoła Katolickiego (m.in. Katarzyna ze Sieny czy Teresa z Lisieux), pisarki i poetki, sportsmenki, aktorki, pielęgniarki, dziennikarki czy po prostu matki (nie zabrakło oczywiście Matki Boskiej)... Niektóre z opisanych kobiet żyją do dziś (np. Candace Cameron Bure). Ujęły mnie rozdziały poświęcone bezimiennym kobietom, które występują na kartach Biblii: o ubogiej wdowie, kobiecie, która namaściła stopy Jezusa, kobiecie, która dotknęła szaty Jezusa i kobiecie przy studni. Opowieści są krótkie - każda zajmuje zaledwie jedną stronę. Na drugiej znajduje się ilustracja prezentująca bohaterkę tekstu. "Bądź jak one. 100 kobiet pełnych wiary" to wspaniała książka na prezent - wydawca zadbał nawet o specjalnie przygotowaną stronę, na której można wpisać imię solenizanta oraz imię darczyńcy i datę wręczenia podarunku.

KUP "BĄDŹ JAK ONE. 100 KOBIET PEŁNYCH WIARY"

"MARYJKI. OPOWIEŚCI O MATCE BOSKIEJ"
Autor: Justyna Bednarek
Wydawca i rok wydania: Nasza Księgarnia 2021
Liczba stron: 112
Opis od wydawcy: Oto podania ludowe o Matce Boskiej w autorskim opracowaniu Justyny Bednarek i z zachwycającymi ilustracjami Marianny Oklejak – wzruszające, pełne czułości i humoru, a także zaskakująco współczesne. Pojawią się tu takie tematy, jak odpowiedzialność człowieka za dokonywane wybory, gościnność wobec uchodźców, a także troska o zwierzęta i całą planetę. Czy Maryja była pierwszą ekolożką? Co pająk robi na ścianie w raju? Kto przyniósł z nieba pierogi z jagodami? Przekonajcie się sami.
Kilka słów ode mnie: Przepięknie zilustrowany zbiór ludowych opowieści o Matce Boskiej, pokazujący, że zawsze była ONA blisko człowieka i wszelkiego stworzenia. Zaprezentowane i w większości współcześnie zapomniane historie ludowe czyta się jednym tchem. Autorka chciała je ocalić od zapomnienia. Część z zaprezentowanych legend przekazała jej niania jej mamy, Cecylia Kot, wiejska kobieta z Podkarpacia. Nie jest to jednak praca etnograficzna, Justyna Bednarek nie była - jak sama pisze we wstępie - wierna pierwowzorom i nie podchodziła nabożnie do fabuły. Książka ta - w mojej ocenie - jest też jedną z najlepiej wydanych w ostatnich latach, zachwyca nie tylko szatą graficzną, ale również warstwą tekstową! W środku znajdziesz 18 wyjątkowych opowieści, m.in. o tym "Jak Matka Boska zasiała pszenicę", "Jak łza Matki Boskiej uratowała grzeszną duszę" czy "Jak zbójnik przenocował Matkę Boską". Polecam serdecznie!

KUP "MARYJKI. OPOWIEŚCI O MATCE BOSKIEJ"

"ŚWIĘTE TAJEMNICE. 12 ŚLEDZTW W SPRAWIE ZAGADEK CHRZEŚCIJAŃSKIEGO ŚWIATA"
Autor: Sophie De Mullenheim
Wydawca i rok wydania: Jedność 2021
Liczba stron: 80
Opis od wydawcy: W tej książce mali chrześcijanie znajdą 12 pasjonujących śledztw w sprawie nadzwyczajnych zdarzeń i zagadek chrześcijańskiego świata. Dowiedzą się między innymi: Czyja twarz jest odbita na Całunie Turyńskim? Co się dzieje w grobie Jezusa w Wielką Sobotę? Kto zbudował schody w kaplicy loretańskiej? Czy w Fatimie wirowało słońce? Dlaczego z grobu Świętej Teresy z Ávili wydobywa się tajemniczy zapach fiołków? Co widać w źrenicach Matki Bożej na ikonie z Guadalupe?
Kilka słów ode mnie: Cuda i zjawiska nadprzyrodzone budzą ciekawość w każdym wieku - a szczególnie u dzieci i nastolatków, których duchowość zaczyna się właśnie formować. Niewytłumaczalne zjawiska fascynują i prowokują do stawiania pytań oraz samodzielnych poszukiwań odpowiedzi... Książka ta, napisana z myślą o młodym czytelniku, prezentuje najbardziej znane i dotychczas naukowe niewyjaśnione zagadki dotyczące wybranych przedmiotów kultu, świętych miejsc czy historycznych postaci (np. ojca Pio). Publikacja ta, która jest dla mnie trochę takim dziecięcym odpowiednikiem "Dowodów tajemnicy" Grzegorza Górnego zainteresuje także osoby dorosłe!

KUP "ŚWIĘTE TAJEMNICE. 12 ŚLEDZTW W SPRAWIE ZAGADEK CHRZEŚCIJAŃSKIEGO ŚWIATA"

"ŚWIĘTA EKIPA. INSPIRACJE (NIE TYLKO) DLA MŁODZIEŻY"
Autor: Monika Białkowska
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Święty Wojciech 2021
Liczba stron: 144
Opis od wydawcy: Czyjaś świętość nas onieśmiela, czasem może nawet przeraża. I trudno się dziwić, bo w oczach Boga jesteśmy wyjątkowi i nie mamy się stawać kopiami tych, którzy żyli przed nami. Dlatego w tej książce nie proponujemy ci wzorów do naśladowania, ale… podsuwamy przyjaciół. Znajdziesz w niej historie osób, których młodość była wypełniona miłością do Boga i ludzi. Może zechcesz z (przynajmniej) jedną z nich zapoznać się bliżej?
Kilka słów ode mnie: Cieniutka, niepozorna książeczka bez żadnych ilustracji i innego rodzaju graficznych ozdobników, dzięki czemu młody czytelnik skupia się wyłącznie na słowie drukowanym. Polecana szczególnie dla młodzieży przystępującej do sakramentu bierzmowania, ale moim zdaniem może zainteresować także bardziej dojrzałych dziewięcio- czy dziesięciolatków. Autorka w 28 niewielkich objętościowo rozdziałach w niezwykle dynamiczny i zwięzły sposób zaprezentowała sylwetki osób, których ziemskie życie zakończyło się młodo (a czasami nawet bardzo młodo), a które do ostatnich chwil przepełniała miłość do Boga i ludzi. W chwili śmierci byli to rówieśnicy czytelnika - kilkunastolatkowie. Co ważne, wśród zaprezentowanych postaci znaleźli się nie tylko święci czy błogosławieni sprzed wieków, ale i postacie współczesne, jak chociażby Carlo Acutis czy Silvio Dissegna, nierzadko czekające jeszcze na beatyfikację czy kanonizację. Białkowska udowadnia tym samym prawdę, że święci żyją i działają wśród nas; że nie są to tylko postaci historyczne. Cieszę się, że powstała taka publikacja, ponieważ historie "młodych świętych" są często szerzej nieznane - a ta publikacja ma szansę to zmienić. Białkowska absolutnie nie przynudza. Używa krótkich zdań, przekazując maksimum treści i najważniejsze informacje o wybranych bohaterach - w końcu ich ziemskie życie również było krótkie i intensywne. Nakreślone przez nią biografie są kompletne i inspirujące. Z kim z przedstawionych nastolatków Twoje dziecko najbardziej chciałoby się zaprzyjaźnić?

KUP "ŚWIĘTA EKIPA. INSPIRACJE (NIE TYLKO) DLA MŁODZIEŻY"

"ŚWIĘCI. 15 NIEZWYKŁYCH HISTORII ŻYCIA. OD PIOTRA APOSTOŁA DO MATKI TERESY Z KALKUTY"
Autor: Charlotte Grossetete
Wydawca i rok wydania: Jedność 2021
Liczba stron: 96
Opis od wydawcy: Autorka, znana zwłaszcza z książek dla dzieci i młodzieży, kieruje do nich kolejną piękną opowieść poświęconą świętym. Przedstawia 15 sylwetek tych świadków Chrystusa, żyjących w różnych epokach: od czasów apostolskich aż do współczesności. Są to m.in. Piotr Apostoł, Franciszek z Asyżu, Joanna d'Arc, Ignacy Loyola, Teresa z Avili, Jan Bosko, Bernadeta Soubirous, Teresa od Dzieciątka Jezus, Maksymilian Maria Kolbe czy Matka Teresa z Kalkuty. Młodzi czytelnicy zapoznają się z biografią oraz charyzmatem owych wybitnych postaci Kościoła katolickiego zarówno poprzez żywe opowiadanie ilustrujące jakiś charakterystyczny epizod z ich życia, jak i historyjkę obrazkową w formie komiksu. Obrazu dopełniają informacje historyczne, anegdoty i ciekawostki dotyczące świętych, a także charakterystyczna modlitwa, która im towarzyszyła lub którą my zwracamy się do nich, prosząc o wstawiennictwo u Boga.
Kilka słów ode mnie: Kolejna bardzo ciekawa publikacja o wybranych świętych Kościoła Katolickiego, skierowana do młodego czytelnika. Spośród innych zaprezentowanych w tym wpisie wyróżniają ją dodatkowe strony z ciekawostkami o zaprezentowanych świętych, mini komiksy skrótowo przedstawiające ich losy oraz modlitwy wstawiennicze za ich przyczyną. Każda z postaci została też przepięknie sportretowana!

KUP "ŚWIĘCI. 15 NIEZWYKŁYCH HISTORII ŻYCIA. OD PIOTRA APOSTOŁA DO MATKI TERESY Z KALKUTY"Niektóre linki w przeglądzie to linki afiliacyjne, kierujące do wybranych księgarni internetowych lub porównywarek cen. Jeśli za ich pośrednictwem dokonasz zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję, która nie wpływa na cenę produktu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz