Wspólne głośne czytanie to jedna z moich ulubionych form spędzania czasu z moimi synami, choć czasami mam dość, gdy któryś z nich po raz setny wybiera ten sam tytuł (a ja go znam już na pamięć ;)). Dlaczego warto czytać dzieciom, i to tak naprawdę już od pierwszych dni życia? Powodów jest wiele! Oto kilka z nich - moim zdaniem najważniejszych!
Głośne czytanie bezsprzecznie wpływa na rozwój mowy u młodszego dziecka (ucząc go najpierw rozumienia mowy, następnie stymulując czynny rozwój mowy), a u starszego - poszerza słownictwo i uczy prawidłowej intonacji. Pomaga również w budowaniu własnych wypowiedzi i w ćwiczeniu umiejętności oratorskich (swobodnym wypowiadaniu się i w zrozumiałym przekazywaniu własnych myśli). Uczy rozumienia związków przyczynowo-skutkowych, a także rozumienia i przetwarzania informacji ze słuchu. Doskonale ćwiczy pamięć, koncentrację i oczywiście... rozwija wyobraźnię! Wszystko to zaprocentuje w kontaktach społecznych i w okresie edukacji, ułatwiając naukę oraz zdobywanie wiedzy ogólnej.
Czytanie jest fantastyczną rozrywką, która odciąga dzieci od multimediów. Wspólna codzienna lektura to świetny rytuał, który zwłaszcza u młodszej pociechy buduje więź z rodzicem, zaspokajając jednocześnie potrzebę bliskość i bezpieczeństwa. Stanowi punkt wyjścia do późniejszych rozmów z dzieckiem na różnorodne, czasem trudne tematy. Regularne czytanie kształtuje też nawyk czytania i przygotowuje do samodzielnej lektury oraz czytelniczych wyborów.