Subiektywny blog o najlepszej literaturze dla dzieci...

maja 25, 2022

Książkowe prezenty dla dzieci w wieku 7-10 lat. Moje polecenia

Książka to zawsze świetny pomysł na prezent - niezależnie od wieku solenizanta czy jubilata. To także fantastyczny podarunek z okazji Dnia Dziecka, o ile trafi się w interesujący tytuł ;) Jeśli chciałbyś/abyś obdarować młodego mola książkowego takim właśnie prezentem, ale masz problem z wyborem, przygotowałam zestawienie ośmiu książek dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat, od których trudno się oderwać! Każda z nich dostarczy mnóstwo emocji, rozbudzi wyobraźnię i dodatkowo zachwyci szatą graficzną - w końcu stawiam na dobrze wydane książki!

Szukasz książkowego prezentu dla córki lub syna, młodszego brata lub młodszej siostry, wnuka lub wnuczki, siostrzeńca, siostrzenicy, bratanka, bratanicy...? Ten wpis Ci pomoże! Sama wiem, jak trudno znaleźć ciekawą książkę dla dzieci w podanym przedziale wiekowym. Wybrałam więc takie książki, które pokochał mój siedmioletni syn, a także najświeższe wydawnicze premiery!

Opisy książek oraz zdjęcia/ilustracje pochodzą ze stron wydawców.

Książkowe prezenty dla dzieci w wieku 7-10 lat - mój wybór

"POŁAWIACZKA PEREŁ. LEGENDA O ŹRENICY OKA"
Autor: Karin Erlandsson
Wydawca i rok wydania: Dwukropek 2022
Liczba stron: 256
Opis od wydawcy: O źrenicy oka krążą legendy. Mówi się, że jest najstarszą z pereł, że ten, kto ją znajdzie, będzie miał wszystko. Ale ciąży na niej także klątwa. Ci, którzy wyruszają na poszukiwanie, nigdy nie wracają. Dlatego nie jest pewne, czy perła w ogóle istnieje. Pewnego dnia, gdy Miranda nurkowała w głębinach, zaatakował ją rekin różany. Dziewczynka straciła ramię. Ale i tak jest najlepszą poławiaczką pereł. Pragnie zdobyć źrenicę oka. Na poszukiwania zabiera ze sobą Syrsę, dziewczynkę, która nieustannie gawędzi i nawet nie umie dobrze pływać. Ale Syrsa ma też rzadką umiejętność, która może dać Mirandzie przewagę nad innymi poszukiwaczami. Jednak niebezpieczeństwa czają się wszędzie. I nie chodzi tylko o rekiny różane w głębinach czy rzuconą klątwę. Poszukiwaczki muszą się dowiedzieć, czego tak naprawdę chce tajemnicza Iberis, która śledzi ich każdy krok.
Kilka słów ode mnie: "Poławiaczka pereł" to pierwsza część serii "Legenda o źrenicy oka". Książka zwyciężyła w konkursie Schildts & Söderströms i zdobyła Runeberg Junior Prize i Arvid Lydecken Prize 2018. Była też nominowana do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej dla Dzieci i Młodzieży w tym samym roku. Fragment publikacji znajdziesz na stronie wydawnictwa - TUTAJ. Zapowiada się niezwykle interesująco!

 KUP "POŁAWIACZKA PEREŁ. LEGENDA O ŹRENICY OKA"


"PIEŚNI ZAGINIONEGO KONTYNENTU"
Autor: Przemysław Hytroś
Wydawca i rok wydania: Dwukropek 2020
Liczba stron: 248
Opis od wydawcy: Pewien podróżnik odkrywa Zaginiony Kontynent. Zafascynowany historiami opowiadanymi przez mieszkańców, po powrocie do domu spisuje swoje wspomnienia w formie dwunastu baśni, zwanych tu pieśniami. Celowo nie rysuje żadnych map, jak dotrzeć na Kontynent, bo nie chce odbierać innym radości odkrywania. Wszystkie pieśni poruszają kwestie istotne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Są tu więc pytania o cel życia, wierność przekonaniom, wytrwałość w realizacji marzeń, przyjaźń. Narrator konfrontuje własne motywacje i wybory z postawami bohaterów, którymi są zarówno górskie trolle, leśne nimfy, smoki, jak i mieszkańcy zwykłych miasteczek.
Kilka słów ode mnie: Książka Roku 2020 w kategorii "Najlepsze książki dla najmłodszych 2020" serwisu Granice.pl. Tytuł w pełni zasłużony - magiczna, przepięknie napisana i przepięknie zilustrowana opowieść, która porwie na Zaginiony Kontynent zarówno młodszego, jak i starszego czytelnika! Z fragmentami książki możesz się zapoznać TUTAJ.

 KUP "PIEŚNI ZAGINIONEGO KONTYNENTU"


"POWRÓT NA ZAGINIONY KONTYNENT"
Autor: Przemysław Hytroś
Wydawca i rok wydania: Dwukropek 2021
Liczba stron: 296
Opis od wydawcy: Druga część Pieśni Zaginionego Kontynentu. Tym razem na wyprawę ruszają dzieci podróżnika, bohatera części pierwszej. Tata Sebastiana i Otty po latach ponownie udał się na ten niezwykły ląd, by podjąć tajemniczą misję, ale nigdy z niej nie wrócił. Rodzeństwo postanawia rozpocząć poszukiwania na własną rękę. Przemierzając krainy, które odwiedzał niegdyś ich ojciec, dzieci dowiadują się, że Zaginiony Kontynent dotknął tajemniczy kataklizm. Wszystko wskazuje na to, że przyczynił się do niego znany z pierwszej części król Deodles. Wędrowiec wprawdzie zdołał naprawić to, co zniszczył okrutny władca, ale nikt nie wie, co wydarzyło się potem. Z niejasnych przesłanek wynika, że podróżnik może przebywać na dalekiej północy...
Kilka słów ode mnie: Powrót na Zaginiony Kontynent nie odbiega od części pierwszej - wciąga w baśniowy świat, odkrywając przed czytelnikiem jego kolejne tajemnice... Pieśni ponownie mistrzowsko zilustrowała Agnieszka Wajda. Fragmenty książki znajdziesz TUTAJ.

 KUP "POWRÓT NA ZAGINIONY KONTYNENT"


"IKABOG"
Autor: Joanne Kathleen Rowling
Wydawca i rok wydania: Media Rodzina 2020
Liczba stron: 320
Opis od wydawcy: Za sprawą książki Ikabog znajdziesz się w mitycznej krainie – szczęśliwego i spokojnego królestwa Coniemiara, którym włada król Fred Nieustraszony. Wkrótce odkryjesz, że przydomek ten nie idzie w parze z odwagą. Co tu dużo mówić, monarcha jest niezbyt inteligentny i nie grzeszy uczciwością. Jednak nie przeszkadza to jednak samym mieszkańcom, którzy mogą spokojnie żyć. Południe kraju doskonale prosperuje, ale na północy znajdują się mgliste Błota, które zamieszkuje tytułowy legendarny potwór – Ikabog. Czy rzeczywiście słusznie przypisuje się mu zaginięcia ludzi i zwierząt? Czy straszenie dzieci mitycznym stworem spowoduje, że wkrótce zmaterializuje się on i zagrozi bezpieczeństwu królestwa? W dniu składania próśb królowi ten postanawia wyzwolić północ od bestii. Z pozoru wyprawa będąca tylko żartem, staje się walką o przetrwanie. Czy król przeżyje?
Kilka słów ode mnie: Bardzo, bardzo zaskakująca  książka o uniwersalnym przesłaniu, choć zdecydowanie różni się klimatem od Harry'ego Pottera, ale z pewnością spodoba się każdemu fanowi sagi o nastoletnim czarodzieju! Książkę zilustrowały same dzieci - 34 prace wyłoniono w ramach konkursu (można je obejrzeć TUTAJ).

 KUP "IKABOG"


"NAWIEDZONY OKRĘT"
Autor: Maria Kuzniar
Wydawca i rok wydania: Dwukropek 2022
Liczba stron: 352
Opis od wydawcy: Aisza spędza czas w zakurzonej rodzinnej tawernie w Sewilli, marząc o odległych krainach, o których może czytać tylko w książkach. W końcu zawsze słyszała, że dziewczyny nie mogą być odkrywcami. Jednak jej życie zmienia się na zawsze, gdy na jej drodze pojawia się pełen tajemnic Nawiedzony Okręt, statek który wypłynął prosto z legendy. Statek, którego załogę stanowią bezwzględne piratki. Już na pokładzie Aisza zaczyna zdawać sobie sprawę, że morze kryje w sobie więcej tajemnic, niż kiedykolwiek sobie wyobrażała. Załoga desperacko czegoś szuka, płynąc przez zdradzieckie wody i stając do konfrontacji ze strasznymi stworami i mroczną magią. Potrzeba całej siły i odwagi Aiszy, aby zdobyć zaufanie piratek i odkryć, czego tak rozpaczliwie szukają i dlaczego są gotowe postawić wszystko na szali.
Kilka słów ode mnie: Książka wyróżniona nagrodą literacką Ulmer Unke Prize w kategorii najlepsza książka dla dzieci w wieku 10-12 lat. Fragment przeczytasz TUTAJ.

 KUP "NAWIEDZONY OKRĘT"


"ZAKLINACZ TYGRYSÓW"
Autor: Roch Urbaniak
Wydawca i rok wydania: Dwukropek 2022
Liczba stron: 88
Opis od wydawcy: Ari, wędrowny mistrz fletu, trafia do Najdalszej Zatoki – miejsca, w którym kończy się świat. Pewnej nocy, gdy wprawia całe miasto w zachwyt swą muzyką, na jednym z dachów nagle pojawia się ogromny tygrys. Zwierz zaczyna pustoszyć ulice, a gdy dostrzega Ariego, rzuca się ku niemu, szczerząc kły. Skąd w Najdalszej Zatoce wziął się ten wielki kot? I dlaczego tak bardzo rozjuszył go grajek? Zaklinacz tygrysów to malownicza opowieść o przyjaźni, zaufaniu, poszukiwaniu prawdy i wybaczaniu. Roch Urbaniak zaprasza nas do zanurzenia się w bogactwie barw i doznań, urzeka czarującym liryzmem i delikatnie popycha ku refleksjom o tym, co w życiu najważniejsze.
Kilka słów ode mnie: Najświeższa majowa premiera. Książka-perełka, którą z pewnością kupimy! Przeczytaj fragment TUTAJ.

 KUP "ZAKLINACZ TYGRYSÓW"


"BRUD. CUCHNĄCA HISTORIA HIGIENY"
Autor: Piotr Socha, Monika Utnik-Strugała
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Dwie Siostry 2021
Liczba stron: 208
Opis od wydawcy: Gdy chińscy cesarze już od ponad tysiąca lat mieli spłukiwane wodą sedesy, w europejskich miastach wciąż wylewano zawartość nocników przez okno. Dawni chrześcijańscy święci uważali brud za symbol pobożności, za to Napoleon godzinami pluskał się w wannie. Japończycy nie mogli się nadziwić niechlujstwu portugalskich podróżników, którzy w XVI wieku dotarli na ich wyspy, a brytyjskie elegantki epoki baroku tak rzadko czyściły swoje gigantyczne peruki, że lęgły się w nich myszy. Jeszcze na początku XIX wieku nawet chirurdzy nie myli rąk – w najlepszym razie wycierali je w zakrwawiony fartuch. A ubikacja w domu w wielu miejscach na świecie do dziś jest luksusem.
Sięgnijcie po Brud, by poznać te i inne intensywnie pachnące historie – i dowiedzieć się, że siedząc na sedesie, korzystacie z jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości. Przed wami fascynująca, wieloaspektowa opowieść o czystości i brudzie zilustrowana z iście barokowym przepychem przez jednego z najdowcipniejszych polskich grafików.
Kilka słów ode mnie: Fantastycznie zilustrowana książka popularnonaukowa, pełna zaskakujących faktów i ciekawostek! Jak pisze wydawnictwo, Brud to "bogato ilustrowane kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną" - i tak w istocie jest. Fragment książki znajdziesz TUTAJ.

 KUP "BRUD. CUCHNĄCA HISTORIA HIGIENY"


"SZKLANA GÓRA"
Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Marianna Oklejak
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Bajka 2022
Liczba stron: 172
Opis od wydawcy: "Baśń tę dedykuję wszystkim, którzy się boją" – napisała Roksana Jędrzejewska-Wróbel na okładce Szklanej Góry, baśni o odwadze. Odwadze, na którą tak trudno się zdobyć i bez której nie da się żyć szczęśliwie. Hania bała się dosłownie wszystkiego. Psów, pająków, a nawet niektórych ilustracji w książkach. Bała się, że coś może się zdarzyć... lub nie zdarzyć. Bała się odezwać... i nie odezwać. Bała się, że ktoś ją wyśmieje albo skrzyczy. „Nie dasz rady, nie próbuj”, podpowiadał strach, który z każdym dniem rósł, podczas gdy dziewczynka czuła się coraz mniejsza i bardziej bezradna. I tylko marzyła, by być odważną jak bohaterki seriali, które niekiedy nawet jej się śniły. Jednak pewnej nocy przyśniła się Hani ona sama. Stała na szczycie Szklanej Góry, a Króla Strachu nie było już obok niej. Czy Hania zdoła zdobyć Szklaną Górę? Czy uda jej się raz na zawsze pozbyć strachu? A może w końcu zrozumie, że strach często nam towarzyszy, lecz gdy spojrzeć mu odważnie w oczy, traci swą paraliżującą moc. I odtąd już nie króluje, tylko staje się oddanym sługą królowej własnego życia – SZCZĘŚLIWEJ, BO ODWAŻNEJ.
Kilka słów ode mnie: Chyba jedna z najciekawszych premier tego roku. Jak mówi autorka, "to druga z siedmiu Baśni nie dość znanych – każda z ich bohaterek zrozumiała, od czego zależy szczęście. Najwyższa pora przypomnieć sobie lub nareszcie poznać mądre ludowe baśnie, które opowiada na nowo mistrzyni odczytywania starych prawd". Na cykl Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane składają się następujące tomy: Kwiat paproci, Szklana Góra, Dziwożona, Woda żywa, Żelazne trzewiczki, Kije samobije i Śpiący rycerze. Serię zaprojektowała i wszystkie książki mistrzowsko zilustrowała Marianna Oklejak.

 KUP "SZKLANA GÓRA"

Niektóre linki w przeglądzie to linki afiliacyjne, kierujące do wybranych księgarni internetowych lub porównywarek cen. Jeśli za ich pośrednictwem dokonasz zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję, która nie wpływa na cenę produktu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz