Subiektywny blog o najlepszej literaturze dla dzieci...

kwietnia 26, 2024

Pierwsza Komunia Święta - książki, które warto podarować na prezent

Zbliża się maj - miesiąc, w którym wielu młodych katolików po raz pierwszy przyjmie Komunię Świętą. W wielu rodzinach - w tym także w mojej - jest to wielkie święto i ogromne przeżycie duchowe. Dzień Pierwszej Komunii Świętej powinien być dniem wyjątkowym, który zapadnie w pamięć na całe życie, warto więc zadbać o wartościowy i jednocześnie pamiątkowy prezent z tej okazji!

Do życzeń warto dołączyć książkę o tematyce religijnej, przeznaczonej dla młodego czytelnika - a jest w czym wybierać! ;) Kilka z nich zaprezentowałam we wpisie "Najlepsze książki religijne dla dzieci", ale tegoroczne nowości wydawnicze skłoniły mnie do stworzenia zestawienia tytułów, które sprawdzą się idealnie jako pamiątka z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Nie przepadam za atlasami biblijnymi, przewodnikami czy słownikami wyrażeń biblijnych ani za cieszącą się niesłabnącą popularnością Biblią w wydaniu komiksowym (mam na myśli szczególnie wydanie rozszerzone z 2021 roku: "Biblia. Komiks", Wydawnictwo M), postawiłam więc na nieco inne tytuły - mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich prezentowe inspiracje!

Pierwsza Komunia Święta - książki, które warto podarować na prezent

"Młodzi święci. 15 niezwykłych historii życia: od Blandyny do Carla Acutisa" / "Mój Bóg, moja wiara. Encyklopedia młodego katolika" / "Słowa Jezusa" / "Opowieści o Tym, który JEST" / "Ewangelia dla dzieci. Rozmowy z Jezusem na każdą niedzielę roku" / "Skąd wiemy, że Jezus istniał naprawdę? Pełna przygód podróż śladami Jezusa" / "Nieoficjalna Biblia dla Minecraftersów. Historie biblijne opowiedziane blok po bloku" (Allegro lub drugi obieg) / "Biblia. Opowiedziana lub objaśniona"


"MŁODZI ŚWIĘCI. 15 NIEZWYKŁYCH HISTORII ŻYCIA: OD BLANDYNY DO CARLA ACUTISA"
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Jedność, 2024
Liczba stron: 96
Opis od wydawcy: W tej książce znajdziemy 15 portretów młodych świętych i błogosławionych. Wspaniałych osób, których życie, choć krótkie, wypełnione było radością i miłością do Boga. To niezwykli bohaterowie wiary, którzy mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi dzieci i młodzieży i wzorem wiary dla współczesnego świata. Pełne pasji biografie, przeplatane komiksami, faktami historycznymi i modlitwami, oraz piękne ilustracje z pewnością zachęcą młodych czytelników do lektury i dadzą im szansę poznać między innymi: św. Blandynę, św. Tarcyzjusza, św. Katarzynę Tekakwithę, św. Dominika Savio, św. Alojzego Gonzagę czy błogosławionego Carla Acutisa.

Kilka słów ode mnie: Tę książkę otrzyma w prezencie pierwszokomunijnym mój syn - już nie mogę się doczekać wspólnej lektury! Zawartość zapowiada się bardzo ciekawie! Mam nadzieję, że zaprezentowane w niej sylwetki młodych świętych staną się wzorem do naśladowania dla nastoletnich czytelników. Koniecznie warto do tego tytułu dołożyć podobną książkę: "Święci. 15 niezwykłych historii życia. Od Piotra Apostoła do Matki Teresy z Kalkuty"!

KUP "MŁODZI ŚWIĘCI. 15 NIEZWYKŁYCH HISTORII ŻYCIA:
 OD BLANDYNY DO CARLA ACUTISA"

"MÓJ BÓG, MOJA WIARA. ENCYKLOPEDIA MŁODEGO KATOLIKA"
Autor: Christine Pedotti
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Jedność, 2021
Liczba stron: 176
Opis od wydawcy: Wspaniała księga, w której dzieci znajdą wszystko, co powinny wiedzieć na temat swojej rzymskokatolickiej wiary. Jej kolorowe strony podsuną im ponadto wiele cennych informacji dotyczących otaczającego je świata.

Encyklopedia została podzielona na trzy duże rozdziały: pierwszy dotyczy Biblii, drugi historii chrześcijaństwa, trzeci zaś porusza ciekawe kwestie dotyczące m.in. liturgii, teologii moralnej, etyki chrześcijańskiej, modlitwy czy kultu świętych… Każdy z nich jest zbiorem rzetelnych informacji i pragnie zachęcić dzieci do świadomego przeżywania wiary.

Tę książkę powinien mieć na półce każdy młody katolik! Porusza ona głębokie i ważne tematy, dostosowując język do dziecięcego odbiorcy. Jej piękne i sugestywne ilustracje dopełniają całości tętniącego chrześcijańską radością dzieła.
Kilka słów ode mnie: Zdecydowanie brakowało takiego tytułu dla młodego katolika i zdecydowanie warto mieć tę książkę na swojej półce! Solidna dawka wiedzy na temat religii i kultury chrześcijańskiej, w której Europa była przez wieki zanurzona. W środku mnóstwo ciekawostek i faktów historycznych. Dziecko dowie się z niej m.in., jak wyglądał średniowieczny klasztor, jak w sztuce renesansu przedstawiano Boga oraz czym były wojny religijne. 

KUP "MÓJ BÓG, MOJA WIARA. ENCYKLOPEDIA MŁODEGO KATOLIKA"

"SŁOWA JEZUSA"
Autor: Ludwig Monti, Giorgia Merlin
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Jedność, 2024
Liczba stron: 144
Opis od wydawcy: Na kartach Ewangelii możemy przeczytać, że Jezus wiele razy zadawał swoim uczniom pytania: „Czy pojmujecie, co mówię? Czy wiecie, co mam na myśli?”. Te pytania Jezus stawia także i nam. A ta książka jest próbą odpowiedzi na nie – daje szanse na lepsze zrozumienie Jezusa i Jego nauki.

W publikacji znajdziemy pięćdziesiąt jeden słów-rozdziałów (bogactwo, pokusa, gniew, modlitwa, szczęście…), które najlepiej oddają myśli i czyny Jezusa. Można czytać je w porządku alfabetycznym albo zatrzymywać się to tu, to tam i wybierać interesujące nas w danym momencie treści.
Kilka słów ode mnie: Inna niż wszystkie - i przepięknie zilustrowana - książka o Słowie Bożym, które często nam, dorosłym, jest trudno zrozumieć. Skłania do refleksji i zachęca do stawiania pytań. Takich tytułów również potrzeba w życiu młodego chrześcijanina!

KUP "SŁOWA JEZUSA"

"OPOWIEŚCI O TYM, KTÓRY JEST"
Autor: Gabriela Nieśpielak, Anna Brauntsch
Wydawca i rok wydania: Szaron, 2023
Liczba stron: 200
Opis od wydawcy: Czy wiecie, że jest w Biblii taka księga, która kończy się pytaniem, na które nie ma odpowiedzi? Albo że czasami Duch Święty może natchnąć kogoś do Gniewu, który przynosi Wolność (i przy okazji ratuje ludziom prawe oko)? Albo że zwykłe komary mogą stać się większym cudem niż laska, która potrafi zmienić się w węża?

Ta książka jest zaproszeniem do odkrywania tego, co najważniejsze – w nas samych, w świecie, w drugim człowieku. Pyta o Tego, który JEST, ale nie daje gotowych odpowiedzi. Szanuje dziecięcą ciekawość, wrażliwość i mądrość.
Kilka słów ode mnie: Przepięknie zilustrowana słowna podróż po świecie Słowa. Na pewno w trakcie tej podróży pojawi się wiele pytań i przemyśleń! Nieoczywiste przedstawienie historii znanych z Nowego i Starego Testamentu - świeże spojrzenie autorki z pewnością zaciekawi młodego czytelnika! Przeczytaj fragment - POD TYM LINKIEM - i koniecznie zamów (jak ja)!

KUP "OPOWIEŚCI O TYM, KTÓRY JEST"

"EWANGELIA DLA DZIECI. ROZMOWY Z JEZUSEM NA KAŻDĄ NIEDZIELĘ ROKU"
Autor: s. Bożena Maria Hanusiak
Wydawca i rok wydania: Faber, 2022
Liczba stron: 416
Opis od wydawcy: Kompletny zbiór komentarzy do fragmentów Ewangelii czytanych w niedziele i uroczystości. Komentarze spisane są w atrakcyjnej formie dialogu dziecka z Jezusem. Przykłady wzięte z życia są doskonałym przełożeniem Ewangelii na konkretne wybory, przed jakimi stają dzieci, pomagają im odróżnić dobro od zła i wybierać dobro.

Żywe dialogi mogą być również doskonałą inspiracją do rozmów w rodzinach, jako przygotowanie dziecka i siebie do świadomego uczestnictwa we Mszy św.

Autorce udało się spisać owe dialogi językiem prostym, zrozumiałym dla dziecka, z elementami humoru właściwego dzieciom, jednak unikając pułapki infantylizmu. Sposób prowadzenia rozmowy uczy szacunku dla drugiej osoby, zwłaszcza starszej, troski o potrzebujących i dążenia do zgody w rodzinie i wśród rówieśników.
Kilka słów ode mnie: Książka pomoże dziecku lepiej zrozumieć czytane w trakcie niedzielnych mszy świętych Słowo Boże i pełniej przeżywać rok liturgiczny. Jest prosta w odbiorze. Jej atutem są również ilustracje. Wybrane strony możesz obejrzeć TUTAJ - koniecznie zajrzyj do środka!

KUP "EWANGELIA DLA DZIECI. ROZMOWY Z JEZUSEM NA KAŻDĄ NIEDZIELĘ ROKU"

"SKĄD WIEMY, ŻE JEZUS ISTNIAŁ NAPRAWDĘ? PEŁNA PODRÓŻ ŚLADAMI JEZUSA"
Autor: Valentina Alberici
Wydawca i rok wydania: Edycja Świętego Pawła, 2023
Liczba stron: 96
Opis od wydawcy: Chcesz poczuć się jak prawdziwy detektyw i odkryć tajemnice przeszłości? Wybierz się w podróż śladami Jezusa dzięki tej fascynującej książce, która pozwoli Ci poznać wiele ciekawostek prowadzących do odpowiedzi na pytanie: "Czy Jezus istniał naprawdę?". Autorka książki prowadzi czytelnika przez morza, pustynie, zabytkowe miasta i wykopaliska archeologiczne od góry Synaj aż po USA. Z jej pomocą odkryjesz źródła historyczne, starożytne rękopisy, mapy i dokumenty dotyczące życia Jezusa i Jego drogi przez Izrael ponad 2000 lat temu. Treść książki uzupełniają liczne ilustracje, które wprowadzają czytelnika w nastrój przygody i pozwalają zapoznać się z wyglądem oryginalnych przedmiotów i dokumentów.
Kilka słów ode mnie: Nam, dorosłym, (u)wierzyć nie jest łatwo, a co dopiero dzieciom... Dziecięca wiara jest pełna najróżniejszych pytań - na niektóre z nich ta książka pomoże znaleźć (satysfakcjonujące) odpowiedzi! Świetna pozycja dla dociekliwych i spragnionych faktów! Książkę możesz kupić w specjalnej szacie graficznej - z dopiskiem "Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej".

KUP "SKĄD WIEMY, ŻE JEZUS ISTNIAŁ NAPRAWDĘ? PEŁNA PODRÓŻ ŚLADAMI JEZUSA"

"NIEOFICJALNA BIBLIA DLA MINECRAFTERSÓW. HISTORIE BIBLIJNE OPOWIEDZIANE BLOK PO BLOKU"
Autor: Romines Garrett, Miko Christopher
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Św. Stanisława BM, 2016
Liczba stron: 282
Opis od wydawcy: Niesamowity świat – pełen niebezpieczeństw i cudów. Wejdź do ogrodu Eden, zobacz piękne wodospady i urzekające krajobrazy, dołącz do Noego, który buduje arkę, zobacz rozstąpienie się Morza Czerwonego, oglądaj zburzenie murów Jerycha, bądź świadkiem cudów Jezusa – wszystko stworzone w Minecrafcie! Historie biblijne zostały przedstawione w formie blokowej i zapierają dech w piersiach.
Kilka słów ode mnie: Dla jednych kontrowersyjny tytuł, dla drugich - świetne wprowadzenie w świat opowieści ze Starego i z Nowego Testamentu zwłaszcza dla fanów gry Minecraft, do których też należy mój syn (dlatego oglądał przykładowe rozkładówki z tej książki z wielkim zainteresowaniem). Z uwagi na fakt, że jest trudno dostępny, traktuję go bardziej jako czytelniczą ciekawostkę - ale może upolujesz ten tytuł na jakimś portalu aukcyjnym lub w antykwariacie!  

KSIĄŻKA "NIEOFICJALNA BIBLIA DLA MINECRAFTERSÓW. HISTORIE BIBLIJNE OPOWIEDZIANE BLOK PO BLOKU" DOSTĘPNA JEST W ANTYKWARIATACH (NP. NA ALLEGRO) ORAZ NA PORTALACH SPRZEDAŻOWYCH TYPU OLX CZY VINTED

"BIBLIA. OPOWIEDZIANA I OBJAŚNIONA"
Autor: Billioud Jean Michel
Wydawca i rok wydania: Papilon, 2028
Liczba stron: 172
Opis od wydawcy: Książka przedstawia 60 najważniejszych postaci i wątków Starego i Nowego Testamentu: od historii o Adamie i Ewie, Mojżeszu, królu Dawidzie czy Hiobie, po narodziny, nauczanie i śmierć Jezusa.

Każda z opowieści opatrzona jest krótkimi, ciekawymi objaśnieniami, które pozwalają czytelnikowi zrozumieć jej kontekst historyczny, społeczny i kulturowy, a także pokazują codzienność ludzi żyjących w omawianej epoce.

Książka skierowana jest do osób wierzących, ale także tych, które uznają Biblię za ważny tekst kultury, który po prostu należy znać, i chcą tę wiedzę przekazać dzieciom. Stanowi ona echo współczesnych duchowych rozważań i może być punktem odniesienia i przewodnikiem biblijnym dla całej rodziny.
Kilka słów ode mnie: Uważam, że jest to jedno z najlepszych wydań najważniejszych biblijnych opowieści, a także jedna z najlepszych książek wyjaśniających młodemu czytelnikowi w sposób przystępny biblijne zagadnienia. W środku znajdziemy mnóstwo faktów historycznych i wiele ciekawostek, o których nawet dorośli często nie mają pojęcia. Pozycja obowiązkowa dla każdego odkrywcy Starego i Nowego Testamentu - i świetny prezent z okazji I Komunii Świętej!

KUP "BIBLIA. OPOWIEDZIANA I OBJAŚNIONA"


CO ZAMIAST TYTUŁÓW RELIGIJNYCH?


Nie przekonują Cię tytuły religijne? Postaw na klasykę literatury "w duchu chrześcijańskim" i rozważ wręczenie pełnego wydania "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa lub kolekcjonerskiego wydania "Hobbita" J.R.R. Tolkiena!


Niektóre linki w przeglądzie to linki afiliacyjne, kierujące do wybranych księgarni internetowych lub porównywarek cen. Jeśli za ich pośrednictwem dokonasz zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję, która nie wpływa na cenę produktu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz